4 Şubat 2023
WOMAN PRESS » KADININ ADI’
0 0
Read Time:1 Minute, 51 Second

Şiddet varsa işin içinde adı yok, ama aslında fazladan da çok. Ayşe, Emine, Meryem, Fatma, Özge, Buse… Ve daha birçokları.

Bilindik hazin öykülerde, ruhu da bedeni de yara bere içinde kalmış fail-i meçhul bir karakterdir belki de kadın. Yüzü gülerken kalbi kanayan. Kendinde yeşeren taze çiçeklerin soldurulduğu o bahçe ise artık kan revan.

Bir ülkede şiddet ve cinayet oranı çok yüksek ise, o ülkede gerçek manada, içselleşmiş bir gelişmişliğin varlığından bahsetmek zaten ütopik olur.

Kadının eğitim, ekonomi, sosyal ve siyasal katılım alanlarında güçlendirilmesi; yosun tutmuş sığ bakış açılarında ana tema olan cinsiyet ayrımcılığı sorunsalının ortadan kaldırılması, kadına şiddetin önlenmesinde çok önemli bir unsurdur.Kadına şiddet geleneksel, yanlış kodlanmış ön kabullerin de etkisi ile gün be gün ivme kazanmış bir durumdadır. En kötüsü de bu tarz olayların ve haberlerin toplumda kanıksanmaya başlanmış oluşu.

*****

Bilhassa kadının ekonomik anlamda kendine yetebilmesi ve güvenmesi, şiddet ile mücadelede mühim bir yere sahiptir.

Yazılı ve sözlü basın, sosyal medya gibi kulvarlar da bu konudaki devinimi sağlayan, geniş kitlelere uzanma görevini de üstlenen önemli mecralardır.

Şiddet gören kadınlara destek olan sayıca çok fazla insanın varlığı nasıl ki olumlu ve gerekli bir durum ise; yaşanan cinayetleri ve şiddeti eteğin boyuna, gece dışarı yalnız çıkmaya, kadının ayrılık kararı almasına bağlayan karanlığı yoğun empati yoksunu zihniyetler de bir o kadar demorilize edicidir.

Sosyal medya zorbalığının yaygın olduğu bir çağda, çağın dışında ve gerisinde ama aslında yaşadığımız çağın tam da göbeğinde bu paradoksun tam da içerisinde, kadına şiddete akıl dışı sebepler arayan insanların varlığı azımsanamayacak kadar çoktur. Oysaki hiçbir durum şiddetin haklı gerekçesi olamaz. Kadına da yapılsa çok yanlıştır, hayvana da çocuğu da yapılsa bu zulüm ve şiddet çok yanlıştır.

******

Her yaştan, her meslek grubundan, her gelir düzeyinden erkeğe rastlanıldığı görülen şiddet skalası çarpıcı gerçekleri de gözler önüne sermektedir.  Şiddete maruz kalan hiçbir kadın unutmamalıdır ki; bu gizlenmesi, örtbas edilmesi, sineye çekilmesi gereken bir durum değildir.

Şiddetin hiçbir türlüsü, bu hangi canlının başına gelirse gelsin, hafife alınacak bir durum olamaz. Adaletin ve yasaların sağlamlığı artı duyarlılık bilinci, şiddetin azalmasında etken rol oynar.

Tüm dünyada bunu yaşayan sayısız kadın var ve SEN yalnız değilsin! Güçsüz hiç değilsin. Senin tek sahibin yine sensin. Değerlisin ve kendine yaslandıkça da dik yürümeye devam edecek içeriktesin. Sesini kısmalarına, seni senden eksiltmelerine izin verme.

  BEGÜM YIKILMAZ

  (Edebiyatçı-Yazar)

 

 

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir