4 Şubat 2023
WOMAN PRESS » 70’lik Teyzelerin Okuma Aşkı…
0 0
Read Time:1 Minute, 22 Second

Altındağ’da yaşayan teyzelerin 70 yaşından sonra okuma ve yazma öğrenmek için verdikleri azim görenleri kendilerine hayran bırakıyor

ALTINDAĞ Belediyesi, kadınların hayatını değiştirmeye devam ediyor. Yaşları 70 ile 86 arasında değişen teyzeler, okuma ve yazma öğrenmek için haftada 2 gün ellerinde kalem ve defterleri ile Altındağ Belediyesi Kadın Eğitim ve Kültür Merkezi’nin yolunu tutuyorlar. Küçük birer çocuk gibi sevinçli olan teyzelerin eğitim aldığı sınıfın ismi ise tıpkı kendileri gibi “Tontonlar” sınıfı. Sınıfın en büyüğü olan Seyfi Demirsoy Kadın Eğitim ve Kültür Merkezi üyesi 86 yaşındaki Şükriye Taslı, pazarcıya kızdığı için okuma yazma öğrenmeye karar verdiğini anlatarak, “Pazara gittim. Torunum yaşında bir pazarcıya ‘Üzüm ne kadar?’ diye sordum. Bana tezgahtaki yazıyı göstererek ‘Kör müsün teyze, burada yazıyor ya’ dedi. Çok ağrıma gitti. Küçücük çocuk okuma yazma bilmediğim için beni azarladı. O gün karar verdim öğrenmeye. Allah razı olsun Altındağ Belediyesinden ve başkanımızdan, bize bu imkânları sağladıkları için. Okula yeni başlayan bir çocuk gibiyim, çok mutluyum” dedi.

“KÖYDE BENİ OKUTMADILAR”
Küçükken kız çocuğu olduğu için okutmadıklarını, köyde kızların ev işi yapması için okutulmadığını söyleyen 72 yaşındaki Ruziye Karataş ise, “Çok zorlandım okuma yazma bilmediğim için. Köyde okutmadılar. Kız kısmı okumaz dediler. Sonra evlendim, çocuklarım oldu. Hepsini okuttum, büyüttüm. Şimdi sıra bana geldi. Çok mutluyum okuma yazma öğrendiğim için” diyerek duygularını ifade etti.

400 KADIN OKUMA ÖĞRENİYOR
OKUMA 
ve yazma öğrenen kadın sayısının her geçen yıl daha da arttığını söyleyen Altındağ Belediye Başkanı Asım Balcı, “Altındağ Belediyesi tarafından başlatılan okuma yazma seferberliği, bu zamana kadar binlerce kadının hayatını değiştirdi. Her yıl düzenlenen kurslara katılan ve başarıyla tamamlayan kadınlar, yalnızca okuma yazma öğrenmekle kalmadı. Bu yıl ise 400 kadın okuma yazma öğrenmek için derslere katılıyor” dedi.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir