4 Şubat 2023
WOMAN PRESS » Kendini Sev Dediler Bize!
0 0
Read Time:1 Minute, 42 Second

Kendini sev dediler bize. Medyada, reklam panolarında, kişisel gelişim videolarında ve kitaplarında.

Peki ne demek istiyordu bu insanlar?

“Kendini sevmek’’ sana bencilliği mi çağrıştırıyor birçok insan gibi?

Ülkece ‘’kendini sevmek’’ den çekinen, bunu hadsizlik olarak anlamlandıran bir toplumda büyüdük. ‘’Kendini sevmek’’ değil de diğerlerini sevmek üzerine şekillendi çoğu hayat ve adına da fedakarlık koyuldu bunun. ‘Fedakar kelimesini ‘FEDA-KAR’ şeklinde açalım. Feda edip bundan vicdani olarak kazanç elde ettiğimizi vurgulayan; bana göre ‘’saf sevgi’’ den daha az samimi olan bir kavramdır kendisi. Yapılan fedakarlığın içerisinde bir şeyler feda etmek vardır ve bu karşı taraftan bir beklenti yaratır. Beklenti karşılanmadığında ise hayal kırıklığı, tatminsizlik gibi negatif duygular silsilesi açığa çıkmaya başlar kişide. Halbuki kendini çok seven bir kişinin bu durumda herhangi bir negatif enerji yaratması mümkün değildir. Çünkü kendini seven kişinin karşısındaki kişiden bir beklentisi yoktur.

 

Kendini gerçekten olduğu gibi seven ve kabul eden kişi sevmeyi bilendir. Sevmeyi bilen kişi herkesi sevebilir. Çünkü bu yapmayı bildiği bir eylemdir. Biz; kendimizi sevdiğimiz kadar diğerlerini sevebiliriz.

Ülkemizde şu an birçok sorunun temelinde bizim kendimizi sevmekten çekinmemiz, belki korkmamız; belki küçükken bize istemeden dahi olsa sevilmeye değer olmadığımıza inandıran bir aileyle büyümüş olmamız.

‘’Buna inandıran’’ diyorum, çünkü biz saf bir bebek olarak gözlerimizi dünyaya açtığımızda kendimize, bedenimize ve varlığımıza hayran şekilde doğarız. Hiç farkettiniz mi? Bir bebek bedenini gülücüklerle ve parıldayan gözlerle inceler. Çünkü bir bebek saf bir bilgi ile ‘’Ben her şeyim, sonsuz olanın en güzel tezahürüyüm’’ bilinciyle gelir dünyaya.

Peki sonra ne mi olur?

Toplumun düşünceleri devreye girer. Kendisine ait olmayan, toplumun o anki güncel genel geçer ölçütlerini kendine kıstas alır. Güzel-çirkin, aptal-zeki, şişman-zayıf gibi toplumun yaratmış olduğu sıfatlarla kendini kıyaslar. Zamanla belirlenen ölçütlerle örtüşmeyen yönlerini keşfetmeye ve dolayısıyla da kendini sevmemeye başlar..

Şimdi, tam şu anda güzel ruh, tüm bu insan zihniyle oluşturulmuş kategorilerden ve kalıplardan bir adım geri çekilmeni ve kendini yeni doğmuş bir bebek yargısızlığında sevip, varlığını kutlamanı istiyorum senden.

Çünkü gerçekten de sen, her şeysin! Sonsuz olanın en güzel yansımasısın. Düşünsene senden bir tane daha yok bu dünyada. Sen kendi sevgini hak ediyorsun..

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir