4 Şubat 2023
WOMAN PRESS » İsrail virüsü
0 0
Read Time:1 Minute, 16 Second

İsrail’den alınan tohum ve fideler yüzünden domatesler tehlikede. Korona virüsle benzerlik gösterdiği için “İsrail virüsü” denilen hastalık büyük verim kaybına neden oldu. Üç sene sonra yiyecek domatesimiz bile kalmayacağı söyleniyor.

Hala devam etmekte olan İsrail’in Gazze’ye olan çirkin saldırılarına ülkece karşı çıktık. Devletimiz de karşı çıktı ancak karşımıza alamadığımızdan – ülke ekonomisini ve iç yapılandırmayı güçlü tutamadığı için – eylemlerle desteğimizi iletmiştik.
DHA haber kaynaklarına göre İsrail’den ithal ettiğimiz domatesler hastalıkla boğuşuyor. Domates üreticisi İsrail’den İthal edilen domates fidelerinde, farklı bir hastalık gördüklerini söyledi. “israil virüsü” dedikleri bu hastalık; ürün verdiği süreye kadar belirti göstermiyor. ürünün alınacağı dönemde fideler kararıp çürüyor, domatesler ise içten çürüyerek kahverengiye dönüyor. ürün verdiğinde bir anda çürümesi de haliyle büyük verim kaybına neden oluyor.
Virüsle ilgili en çarpıcı nokta kısa sürede temas ve polen taşımasıyla hastalığın yayılması. Bitkileri hastalığa bulaştırmamanın yolu ise sera dışına çıkarılıp, yakılarak yok edilmesi ve özel ilaçlarla toprak ve bitkinin dezenfekte edilmesi. Koronavirüse çok benzeyen bu “israil virüsü” nün tespit edildiği seralar 14 gün karantina altına alınıyor, ürünler ise imha ediliyor.
Bu sinsi hastalık ve ciddi kayıplar İsrail’den getirdiğimiz tohum ve fidelerle girdi ve hızla yayılmakta. Gidişata göre 3 sene sonra yiyecek domates bulamayacağımız söyleniyor.

Enflasyon %20 arttı, çiftiler mahsulleri üretmesiyle zarar ettiği için isyanda, çoğu esnaf kirayı ödeyemediği için kepenkleri indirdi, insanlar geçinemediği için intihar edecek kadar vahim durumlara geldik. Bunun üzerine Merkez bankasındaki açık, Thodex yolsuzluğu ve yeni saray gibi akıl almaz şeyler yaşıyoruz. Tarım, ticaret, ekonomik, siyasi hatta kültürel alanlarda her gün dibin dibini görmekteyiz. Umarım Antalya domateslerindeki İsrail virüsünün beraberinde bütün hastalıklarla başa çıkabiliriz.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir