27 Ocak 2023
WOMAN PRESS »   SINIRLARI KALDIRAN KADINLAR BU PANELDE BULUŞTU
0 0
Read Time:2 Minute, 38 Second

Uluslararası Rotary 2440 Bölge Federasyonu Ege Rotary, Rotaract ve Interact Kulüpleri kadınların iş ve sosyal yaşamlarında karşılaştığı, görünmeyen ve aşılamayan engellere dikkat çekmek amacıyla “Sınırları Kaldıran Kadınlar” paneli düzenledi. Moderatörlüğünü İzmir Kadın Kuruluşları Birliği (İKKB) Başkanı Huriye Serter’in üstlendiği panele Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Milletvekili ve Avrupa Parlamentosu Onur Üyesi Gülsün Bilgehan, Türkiye Kadın Girişimciler Derneği (KAGİDER) Başkanı Emine Erdem ve İzmir Ekonomi Üniversitesi Öğretim Görevlisi Itır Bağdadi katıldı.

Uluslararası Rotary 2440 Bölge Federasyonu kulüplerinden Ege Rotary, Rotaract ve Interact Kulüpleri, toplumsal cinsiyet eşitsizliği nedeniyle özellikle kadınların meslek yaşamlarında karşılarına çıkan engellere dikkat çekmek amacıyla “Sınırları Kaldıran Kadınlar” projesini başlattı. Toplumsal cinsiyet eşitsizliğinin temelinde yer alan ataerkil yapının getirdiği bir takım değerler neticesinde kadınların nesne olarak konumlandırılmasının son günlerde artması nedeniyle başlatılan projede kadınların sosyal, ekonomik ve toplumsal olarak yaşadığı sorunlara farkındalık yaratmanın yanı sıra iş yaşamında üst düzey pozisyonlara gelmelerini engelleyen “Cam Tavan Sendromu”na dikkat çekmek istendi.

TBMM Ankara Milletvekili ve Avrupa Birliği Parlementosu Onur Üyesi Gülsün Bilgehan, KAGİDER Yönetim Kurulu Başkanı Emine Erdem ve İzmir Ekonomi Üniversitesi Öğretim Görevlisi ve aynı zamanda İzmir Ekonomi Üniversitesi Toplamsal Cinsiyet Sorunları ve Kadın Çalışmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Itır Bağdadi’nin internet üzerinden düzenlenen çevrimiçi düzenlenen toplantıya konuşmacı konuk olduğu paneli Türkiye’nin yanı sıra pek çok ülkeden kişi izledi. Gülsün Bilgehan kadınların siyasette yeterli olarak yer alıp almadığı konusunu ele alarak “Dünya Ekonomik Forumunun 2020’de yayınladığı cinsiyet eşitsizliği raporunda 156 ülke arasında Türkiye 130.sıraya gerilemiş. Kadınların siyasette temsil edilmesi sıralamasında ise 114.ülke olarak görülüyoruz. Üstelik bu konunun Dünya’daki lideri Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmasına rağmen.. Özellikle Covid-19’dan dolayı cinsiyet eşitsizliği oranı artmış durumda. Bu durumun düzelebilmesi için artık 100 ile 135 yıl geçmesi gerekmektedir. Bunun için sınır tanımayan kadınların yanında, sınır koymayan erkeklerin de yeri önemlidir” diye konuşurken, KAGİDER Başkanı Emine Erdem ise konuya ekonomik açıdan değindi. Erdem, “Kadınların iş dünyasına yeteri kadar katkı sağlayabilme imkanı olsa, sürdürülebilir kalkınma dengeleri çok farklı olurdu. Sürdürülebilir kalkınma dengelerini sağlayabilmek için nüfusumuzun yarısının potansiyelinden yeterince yararlanamıyoruz ve bu kabul edilebilir bir durum değildir. Kadın istihdamı özellikle pandemi sürecinde daha da azaldı. Çok sayıda kadın, profesyonel hayatta erkek egemen kültür nedeniyle pek çok engele maruz kalmaktadır. Bu nedenle cam tavan sendromunu aşmak için en önemli strateji kadın rol model sayısını arttırmak ve görünür kılmak olmalıdır” diyerek kadınların yaşadığı cam tavan sendromuna ilişkin düşüncelerini dile getirdi. İzmir Ekonomi Üniversitesi Öğretim görevlisi Itır Bağdadi ise “Tarih boyunca kadınların sınırları aşmasını sağlayan rol modellere baktığımızda eğitimli kadınlar, emekçi kadınlar, sağlık üzerine çalışan kadınlar, liderlik pozisyonunda bulunan erkeklerin yakın çevresindeki kadınları görüyoruz. Günümüzde kadınlar erkekler karşısında eşit iş için eşit maaş istese de, gerçek bir eşitlik sağlanamıyor ve bunun getirdiği sonuçları sosyal ve kültürel anlamda, evlilik ve özel hayatlarında karşılaştıkları sorunları hepimiz görüyoruz” diye konuştu.

Kadınların toplumsal, ekonomik ve sosyal hayatta karşılaştıkları engellere rağmen ayakta kalabilme mücadelelerinin ve gelecekte bu konuyla ilgili neler yapılabileceğine dair görüşlerini paylaştıkları toplantıda konuşan Ege Rotaract Kulübü Dönem Başkanı Esin Beyaz, “Projemizde esas amacımız kadınların çalıştıkları kurum ve kuruluşlarda bir üst düzey pozisyona yükselmesini engelleyen, görünmeyen ve aşılamayan engeller olarak tanımlanan bu sendrom ile ilgili farkındalık yaratmak ve kadınlarımızın istedikleri zaman her şeyi başarabileceğini gösterebilmektir” şeklinde konuştu.

Haber Merkezi

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir