27 Ocak 2023
WOMAN PRESS » İÇ SESİNİZ
0 0
Read Time:1 Minute, 52 Second

İç sesinizin size nasıl davrandığı ile ilgili düşündünüz mü hiç?  Sizin kendinizle ilişkinizi sağlamaya yardımcı olan şey bu ses ve bu sesin üslubudur bir nevi.

Peki nedir bu iç ses?

Beynimiz birbirine bağlı milyarlarca nörondan oluşan oldukça karmaşık olan biyolojik bir organdır. İç ses beynin birçok bölümünün bir arada uyum içinde çalışması sonucu şekillenebilir. Fakat aksi bir durum da söz konusu olabilir.

Bazen beynimiz deneyimlerimiz arasında çok farklı, doğruluğu yüzde yüz olmayan bağlar kurabilir ve bunu sadece bizim duyabileceğimiz formda, bizim ya da bir başkasının sesiymiş gibi bize aktarır. İşte bu konuşan bizim iç sesimizdir.

Bazen bizim kontrolümüzdedir, bazen değildir. Bazen bizim yıllar önce hayatımızda derin bir yeri olan, ilkokul öğretmenimizin bir repliğidir bazen ise babamızın bize en çok söylediği cümleler…

Bazen negatif ve tam bir adım atacakken cesaretimizin kırılmasına neden olan cinstendir. Bazen ise motive edici ve şefkatli…

Eğer bu ses bize gerektiği kadar korumacı, yeterince şefkatli ve yapıcı konuşuyorsa burada bir problem yoktur.

Fakat tam tersi, eğer bizi söyledikleriyle gereğinden fazla endişeye ve pesimistliğe hatta zayıflığa sürükleyen bir iç sese sahipsek ve bunun farkındalığına gelmişsek buradaki mesaj bunu dönüştürmemiz gerektiğidir.

 

Düşünün ki yanınızda 24 saat sizi yeren, size hep kötü deneyimlerinizi hatırlatıp bu kez de başarısız olacağınızı, o çok beğendiğiniz arabaya hiçbir zaman sahip olamayacağınızı, daha önceki girişimleriniz gibi bunun da başarısızlıkla sonuçlanacağını söyleyen biriyle ne kadar mutlu ve başarılı bir hayat geçirebilirsiniz? İşte bu yüzden size destek olmayan bir iç sesle yaşamak çok zordur.

Bize iyi konuşmayan, motive etmeyen iç sesimizi dönüştürmek için, en başta o her ne söylüyorsa bu söylediği cümlelerin tamamen bize ait olmadığını bilmenizi isterim. Bunların aslında %80’inin başkalarının, ailemizin ya da diğer insanların söylemiş olduğu negatif cümlelerin bir bütünüdür.

O halde başkalarının belki zamanında ağzından çıkan cümleleriyle şuandaki gerçekliğinizi yaratmak neden?

 

Beyninizin içinde oluşan bu konuşmalara hâkim olmanın ilk adımı bunu farkına varmaktır. Farkına varmak uyurken karanlıkta cirit atan söylemlere ışık açıp ortamı aydınlatmaktır. Siz ancak o aydınlıkta sizin hayrınıza olan düşünceleri ayırt edebilir, eleyebilir ve gerçekliğiniz olarak kabul etmeye karar verebilirsiniz.

Beynimiz hikayeleri birbirine bağlar ve iç konuşmalar yaratır. Fakat bunlardan hangisini kendi düşünceniz olarak benimseyeceğiniz sizin elinizdedir.

Çünkü iç ses düşünceleri yaratır, düşünceleriniz ise yaşamınızı. Hayatınızı kontrol altına almanızın tek yolu içsel dünyanızı ve iç sesinizi kontrol etmekten geçer.

 

 

 

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir