4 Şubat 2023
WOMAN PRESS » ‘KADINLAR ŞİDDET GÖRÜYORSA, ÇOCUKLAR DA GÖRÜYOR’
0 0
Read Time:3 Minute, 14 Second

İZMİR’DE, ŞİDDET MAĞDURU KADINLARA VE ÇOCUKLARA YÖNELİK YAKIN SAVUNMA VE HUKUKİ HAKLARI KONUSUNDA EĞİTİMLERİN VERİLDİĞİ İÇİŞLERİ BAKANLIĞI DESTEKLİ KURS 9. AYINDA

İçişleri Bakanlığı Sivil Toplumla İlişkiler Genel Müdürlüğü tarafından desteklenen proje kapsamında Çağrı Spor kulübü derneğinde çoğunluğu şiddet mağduru 25 kadın ve çocuk yakın savunma ve hukuki haklar eğitimi alıyor. Katılımcıların bireysel savunmada gelişmelerini sağlayan program, özellikle şiddet, darp ve tacize uğrayan kadınlara ve çocuklara umut oluyor. Proje kapsamında 25 kadın ve 25 çocuk savunma sanatı tekwando , Kıck boks ve yakın savunma dersi alırken, kadınlara hukuki hakları hakkında eğitimler veriliyor. Çağrı spor kulübü derneği yardımcı antrenörlerinden ve aynı zamanda kulüp hukuk müşaviri Antrenör- Avukat Suzan Yuşan’dan hukuk eğitimi alan kadınlar, Milli Takım antrenörü ve milli hakem aynı zamanda Teknik direktörlük belgesine sahip Ahmet Bereket’ten ücretsiz Tekwando- Kıck Boks ve Yakın Savunma dersleri görüyor. 9 aydır yürütülen eğitimler hakkında bilgi veren ve kadınların yaşadığı değişime dikkat çeken antrenör Ahmet Bereket, “Antrenman sırasında rutin olarak çalıştığımız tekme, yumruk vb. kombinasyonların çalışıldığı pratik derslerimizde, maalesef üzülerek şahit oluyoruz ki eşi tarafından yumruk veya tekmele ile darp edilen kursiyerlerimizden bazıları ister istemez hiçbir refleks gösteremeden donup kalıyorlar, gözleri doluyor, kendilerini, savunma pozisyonuna çekiyorlardı. Şimdiyse en azından tepki verebilir hale geldiler. Gözlerini kapatmıyor, elini kaldırıp bir şekilde o ilk darbeyi almamayı ya da ilk darbe karşısında neler yapacaklarını öğreniyorlar” dedi.

 

‘KADINLAR ŞİDDET GÖRÜYORSA, ÇOCUKLAR DA GÖRÜYOR’
İçişleri Bakanlığı’nın, programa katılımla ilgili, kendi sayfasında duyuru yayınladığını ve Emniyet Müdürlüğü Aile İçi Şiddeti Önleme Birimi’ndeki memurların kendilerine başvuran kadınları projeye yönlendirdiğini söyleyen Bereket, kursiyerlerin büyük bölümünün şiddete uğramış, koruma kararı bulunan kadınlardan oluştuğunu belirtti.
Temel amacın, kadın ve çocuklara yönelik şiddetin yakın savunma teknikleriyle önlenmesi olduğunu ifade eden Bereket, “Bir ailede kadın şiddet görüyorsa maalesef çocuklar da görüyor. Kursiyer çocuk öğrencilerimiz bir bölümü de maalesef şiddet mağduru bayan kursiyerlerimiz çocukları. Projede yer alan kadınlar genelde sorun yaşayan kardeşlerimiz olduğu için Karabağlar kaymakamımız Cemil Özgür ÖNEĞİ’nin talimatları kapsamında, Karabağlar İlçe Emniyet Müdürlüğü ekiplerince ders saatleri içerisinde salon güzergahı üzerindeki önlemler artırıldı. Bu projedeki temel amacımız, kadınların burada öğrendikleriyle, başlarına bir şey geldiğinde mümkünse hiç zarar görmeden ya da en az zararla o alandan uzaklaşmalarıdır” ifadesini kullandı.
‘GEÇTİĞİM YERLERDE GÜLLER VARMIŞ’
Proje kapsamında eğitim alan katılımcılardan Aylin Özmen (47), “Her birey, ne yazık ki kendini şiddet olaylarının içinde bulabiliyor. Böyle bir eğitim insanın kendine güvenmesini sağlıyor. Bize çok güzel destek sağladılar. Normalde yolda yürürken başımı önüme eğip, öyle giderdim. Geçen gün gördüm ki geçtiğim yerlerde güller varmış. Buraya oğlumla birlikte geliyoruz. Böylesine verimli bir projeyi destekledikleri için İçişleri bakanlığı sivil toplumla ilişkiler genel müdürlüğüne, İl müdürlüğümüze, Çağrı Spor kulübü derneğimiz yönetim ve değerli eğitmenlerine teşekkür ediyorum ” dedi.
‘EŞİM HAKKINDA UZAKLAŞTIRMA KARARI VAR’
Projede yer alan şiddet mağduru pek çok kadınlardan biri ise, “Eşim hakkında uzaklaştırma kararı bulunuyor. Bu kararı aldırırken Emniyet birimi içinde yer alan Aile içi şiddetin önlenmesi bürosu Polisleri bana böyle bir proje olduğunu söylediler ve projenin İçişleri bakanlığı sivil tolumla ilişkiler genel müdürlüğü destekli işinde ehil ve uzun yıllardır emniyet birimlerinde dersler veren Ahmet BEREKET hocamız tarafından verildiğini söyleyip, kurslara katılmam konusunda ısrar ettiler. İyikide ısrar etmişler. Ben bu kursun ev içi şiddeti önleme konusunda önemli bir proje olduğunu düşünüyorum. Kurslara başlamadan önce çok tedirgindik. Çünkü şiddet olarak yaşadıklarım beni çok yıpratmıştı. 9 aydır buradayız. Tedirginlik büyük ölçüde azaldı. Hukuki anlamda da haklarımızı öğrendik. Psikolojik açıdan da bize büyük faydası sağladı” diye konuştu.
Proje sayesinde özgüvenlerinin geliştiğini belirten kursiyerlerden Yeliz Altıok (40) ise, “Buraya geldikten sonra kendimizi savunmayı ve korumayı öğrendik. Özgüvenimiz gelişti. Şiddetle bire bir karşılaşmadım ama bu hayatımın geri kalanında karşılaşmayacağım anlamına gelmez. Burada şiddet mağduru kadınlarla bir araya geliyoruz ve onların yaşadıklarına tanıklık ediyoruz, gerçekten çok üzülüyoruz” dedi.
Şiddet mağduru Kursiyer bayanların İçişleri Bakanlığı Sivil Toplumla ilişkiler Genel Müdürlüğü ve ilgili tüm kurumlara da bir çağrıları var. Projenin yıl sonu itibari ile bitecek olduğunu ifade eden şiddet mağduru kadınlar, bu kadar faydalı bir projenin mutlaka devam etmesi gerektiğini ifade ederek yetkililere çağrıda bulundular.

Haber ; TANER ÖZGÜR

 

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir