4 Şubat 2023
WOMAN PRESS » ŞİDDET MAĞDURU KADINLARDAN YETKİLİLERE ÇAĞRI “PROJEMİZ DEVAM ETSİN”
0 0
Read Time:3 Minute, 15 Second

2021 yılı başında İçişleri Bakanlığı Sivil Toplumla İlişkiler Genel Müdürlüğü tarafından desteklenen proje kapsamında İzmir’in en köklü Spor kulüplerinden olan Çağrı Spor kulübü derneğinde çoğunluğu şiddet mağduru 25 kadın ve çocuk yakın savunma ve hukuki haklar eğitimi aldıkları projede sona gelindi.
Katılımcıların bireysel savunmada gelişmelerini sağlayan program, özellikle şiddet, darp ve tacize uğrayan kadınlara ve çocuklara umut oluyordu. Proje kapsamında 25 kadın ve 25 çocuk Milli takım antrenörü- Milli hakem ve aynı zamanda teknik direktörlük belgesine sahip Ahmet Bereket den savunma sanatı Tekwando, Kıck Boks ve Yakın Savunma dersi alırken, Çağrı Spor Kulübü Derneği yardımcı antrenörlerinden ve kulüp hukuk müşaviri Avukat Suzan Yuşan’dan da hukuki hakları hakkında temel eğitimler verdi.


Bir yıldır yürütülen eğitimler hakkında bilgi veren ve kadınların ve çocukların yaşadığı değişime dikkat çeken Milli Antrenör Ahmet Bereket, “Antrenman sırasında rutin olarak çalıştığımız tekme, yumruk vb. kombinasyonların çalışıldığı pratik derslerimizde, maalesef üzülerek şahit oluyoruz ki eşi tarafından yumruk veya tekmele ile darp edilen kursiyerlerimizden bazıları ister istemez hiçbir refleks gösteremeden donup kalıyorlar, gözleri doluyor, kendilerini, savunma pozisyonuna çekiyorlardı. Şimdiyse en azından tepki verebilir hale geldiler. Gözlerini kapatmıyor, elini kaldırıp bir şekilde o ilk darbeyi almamayı ya da ilk darbe karşısında neler yapacaklarını öğreniyorlar. Özellikle belirtmek isterim ki bu derslerdeki amacımız fiziksel şiddet uğrayan kadın ve çocuklarımızın öğrendikleri teknikler ile karşısındakine zarar vermekten ziyade bu tür olaylarla karşı karşıya kaldıklarında en az zararla ve mümkünse hiç zarar görmeden karşı karşıya aldığı fiziki eylemden kurtulması ” dedi.

‘KADINLAR ŞİDDET GÖRÜYORSA, ÇOCUKLAR DA GÖRÜYOR’
İçişleri Bakanlığı’nın, programa katılımla ilgili, kendi sayfasında duyuru yayınladığını ve Emniyet Müdürlüğü Aile İçi Şiddeti Önleme Birimi’ndeki memurların kendilerine başvuran kadınları projeye yönlendirdiğini söyleyen Bereket, kursiyerlerin büyük bölümünün şiddete uğramış, koruma kararı bulunan kadınlardan oluştuğunu belirtti. Bereket sözlerine devamla, “Bir ailede kadın şiddet görüyorsa maalesef çocuklar da görüyor. Kursiyer çocuk öğrencilerimiz bir bölümü de maalesef şiddet mağduru bayan kursiyerlerimiz çocukları. Projedeki temel amacımızın, kadınların ve çocukların burada öğrendikleriyle, başlarına bir şey geldiğinde mümkünse hiç zarar görmeden ya da en az zararla o alandan uzaklaşmalarıdır” ifadesini kullandı.

BU PROJE HAYATA GEÇTİĞİNDEN BERİ GÖRDÜM Kİ “GEÇTİĞİM YERLERDE GÜLLER VARMIŞ”
Proje kapsamında eğitim alan katılımcılardan Aylin Özmen (47), “Her birey, ne yazık ki kendini şiddet olaylarının içinde bulabiliyor. Böyle bir eğitim insanın kendine güvenmesini sağlıyor. Bize çok güzel destek sağladılar. Normalde yolda yürürken başımı önüme eğip, öyle giderdim. Geçen gün gördüm ki geçtiğim yerlerde güller varmış. Buraya oğlumla birlikte geliyoruz. Böylesine verimli bir projeyi destekledikleri için İçişleri Bakanlığı Sivil toplumla ilişkiler Genel müdürlüğüne, İl müdürlüğümüze, Çağrı Spor kulübü derneğimiz yönetim ve değerli eğitmenlerine teşekkür ediyorum ” dedi.

EŞİM HAKKINDA UZAKLAŞTIRMA KARARI VAR’
Projede yer alan şiddet mağduru pek çok kadınlardan biri ise, “Eşim hakkında uzaklaştırma kararı bulunuyor. Bu kararı aldırırken Emniyet birimi içinde yer alan Aile içi şiddetin önlenmesi bürosu Polisleri bana böyle bir proje olduğunu söylediler ve projenin İçişleri bakanlığı sivil tolumla ilişkiler genel müdürlüğü destekli işinde ehil ve uzun yıllardır emniyet birimlerinde dersler veren Ahmet BEREKET hocamız tarafından verildiğini söyleyip, kurslara katılmam konusunda ısrar ettiler. İyikide ısrar etmişler. Ben bu kursun ev içi şiddeti önleme konusunda önemli bir proje olduğunu düşünüyorum. Kurslara başlamadan önce çok tedirgindik. Çünkü şiddet olarak yaşadıklarım beni çok yıpratmıştı. Bir buradayız. Tedirginlik büyük ölçüde azaldı. Hukuki anlamda da haklarımızı öğrendik. Psikolojik açıdan da bize büyük faydası sağladı” diye konuştu.

“ÖZGÜVENİMİZ GELİŞTİ”
Proje sayesinde özgüvenlerinin geliştiğini belirten kursiyerlerden Yeliz Altıok (40) ise, “Buraya geldikten sonra kendimizi savunmayı ve korumayı öğrendik. Özgüvenimiz gelişti. Şiddetle bire bir karşılaşmadım ama bu hayatımın geri kalanında karşılaşmayacağım anlamına gelmez. Burada şiddet mağduru kadınlarla bir araya geliyoruz ve onların yaşadıklarına tanıklık ediyoruz, gerçekten çok üzülüyoruz” dedi.
ŞİDDET MAĞDURU KADINLARDAN YETKİLİLERE ÇAĞRI “PROJEMİZ DEVAM ETSİN”
Şiddet mağduru Kursiyer bayanların İçişleri Bakanlığı Sivil Toplumla ilişkiler Genel Müdürlüğü ve ilgili tüm kurumlara da bir çağrıları var. Yıl sonu itibariyle biten Projenin katılımcıları şiddet mağduru kadınlar, bu kadar faydalı bir proje mutlaka devam etmeli Gerekli görürlerse yetkililerimizle görüşüp bu projenin bizlere neler kattığını anlatmak isteriz. Tüm yetkililerimize çağrıda bulunuyoruz. PROJEMİZ DEVAM ETSİN.

Haber ; TANER ÖZGÜR

 

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir