27 Kasım 2022
WOMAN PRESS » Aydın İl Temsilcimiz Buse Bozan Yazdı-Kök Çakra
0 0
Read Time:1 Minute, 17 Second

Merhaba sevgili papatyalarım bu hafta konumuz diğer tüm çakraların destek sistemi olan kök çakramız.

Kök Çakra Nedir?
Birinci ve en yoğun enerjili çakradır. Kuyruk sokumunda bulunur. Saflığın, kutsallığın ve sonsuz maneviyatın sembolüdür ve rengi kırmızıdır. Sembolü dört yapraklı nilüfer çiçeğidir. Varoluşun temelini, güvenliği, hayata bağlığı, aidiyet duygusunu temsil eder. Açık olduğunda kendinizi dünyada güvende hissedersiniz. Bu çakra tıkalı olduğunda hissedilen duygu korkudur.

*****

Kök çakra nasıl açılır?
Yogada ağaç pozu bu çakrayı temizlemek için tasarlanmıştır. Sol ayağınızın tabanını sağlam şekilde matınızın üzerine yerleştirirken, sağ ayağınızı sol diz kapağınızın yanına yavaşça getirin.
Ellerinizi kök çakranın üzerine yerleştirin. Pasif bir şekilde nefes alın ve güçlü bir şekilde nefesi ittirin. 10 kez tekrar ettikten sonra karnınızı içeriye doğru sıkarak çekin. Dinlenin ve aynı uygulamayı tekrar yapın. Ellerinizden çıkan kırmızı bir ışık topunun kök çakranızı şifalandırdığını ve burada bulunan tüm hücrelerinizi yenilediğini hayal edin. Bu nefes ve meditasyon egzersizini 5 dakika kadar tekrarlayabilirsiniz. Bu uygulamayı ağaç pozisyonunda yapamıyor iseniz rahat bir şekilde oturarakta yapabilirsiniz.

***

Yürüyüş yapmak

Yürüyüş yapmanın faydalarını saymakla bitiremeyiz sevgili papatyalarım kök çakramız için oldukça faydalı olan bir diğer yöntem ise yürüyüş yapmaktır. Ayaklarınızın yerle bağlantı kurduğu ve bağlantısının kesildiği anlarda bedeninizde nasıl değişiklikler olduğunu ve nasıl hissettiğinizi gözlemleyin. Her adımınızda yere sağlam basmaya çalışın ve yerden aldığınız desteği hissedin. Bu yolla hem zihninizi dinlendirebilir, hem de kök çakranızı yeniden dengeye getirebilirsiniz.

 

Sabah rutinleri

Sabah rutimlerimizde yapabileceğimiz değişikliklerde kök çakramıza fayda sağlayabilir. Güne meditasyon ve limonlu ılık su içerek başlayarak kök çakranızı dengeleyebilirsiniz.

Bu haftadaki yazımın sonuna gelirken papatyam yürüyüş yapmayı, gülümsemeyi ve bedenine teşekkür etmeyi unutma..

Sağlıcakla kalın papatyalarım

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %

Average Rating

5 Star
0%
4 Star
0%
3 Star
0%
2 Star
0%
1 Star
0%

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir